Menu
ﺳﻪشنبه, 14 آذر,1402

زیرساخت کشاورزی

 

 

 

1- شهرک های کشاورزی

در قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران در بخش توسعه روستائی ماده ۱۹۴ بند «ل» تشکیل شرکت شهرک‌های کشاورزی تکلیف شده است. شرکت عملا فعالیت خود را با انتصاب هیئت مدیره جدید از نیمه دوم سال ۱۳۹۲ آغاز کرد. این شرکت وظیفه‌ی مدیریت و پشتیبانی از زنجیره‌ی تولید کشاورزی در مجتمع‌‌ها و شهرک‌های کشاورزی گلخانه‌ای، دامی و یا شیلاتی را به عهده دارد. شرکت شهرک‌های کشاورزی با هدف هدایت، حمایت و نظارت بر احداث و توسعه‌ی شهرک‌های کشاورزی با فن‌آوری نو به منظور بهبود بهره‌وری عوامل تولید از طریق تسهیل و تسریع فرایند سرمایه‌گذاری و کارآفرینی ایجاد شده است.

با توجه به آمار سایت شهرک های کشاورزی کشور (apcp.ir) تعداد 7 شهرک کشاورزی در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد.

 

 

2- مراکز تحقیقات کشاورزی

مرکز تحقیقات کشاورزی سیستان

مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی سیستان یک سازمان تحقیقات، آموزش و ترويج کشاورزی در شهر زابل، استان سیستان و بلوچستان است. و در سال 1339 تاسیس شده است.

 

مرکز تحقیقات کشاورزی بلوچستان

در تیرماه سال 1394 با ادغام با مرکز آموزش کشاورزی بمپور، مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی بلوچستان تشکیل گردید. حوزه فعاليت این مركز در 7 شهرستان با مساحتي بيش از 175 كيلو متر مربع را شامل مي‌شود. بسياري از طرحهاي تحقيقاتي با توجه به ضرورت و نياز منطقه در خارج از مركز و در ايستگاههاي تابعه اجراء مي‌شود.

دی ان ان